Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Trening mentalny – 5 kluczowych informacji, które pozwolą ci odkryć wewnętrzną moc i działać

Trening mentalny – 5 kluczowych informacji, które pozwolą ci odkryć wewnętrzną moc i działać

Trening mentalny jest niezwykle skuteczną formą pracy z drugim człowiekiem, która ma swoje korzenie w sporcie i coraz szerzej przenosi się na obszary życia biznesowego oraz osobistego. Dzięki wykorzystaniu konkretnych narzędzi i sprawdzonych technik pomaga odkrywać potencjał, wzmacnia, a także ujawnia, to co nas blokuje i nie pozwala iść na przód. Dzięki temu znacząco przyczynia się do osiągnięcia sukcesu i satysfakcji w życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę wyników zawodowych, budowanie pewności siebie czy radzenie sobie ze stresem, trening mentalny oferuje wiele korzyści. W tym artykule przedstawimy pięć najważniejszych informacji na temat treningu mentalnego, abyś mógł zrozumieć jego siłę na Twojej drodze do szczęśliwego życia.

Czym jest i co daje trening mentalny?

Trening mentalny jest procesem, podczas którego zbudujesz pewność siebie. To także relacja oparta na zaufaniu, bez której trudno jest ruszyć w drogę, odkrywać, planować oraz realizować kolejne przystanki w rozwoju swoich kompetencji. To także konkretne narzędzia i strategie, dzięki którym zrobisz pierwszy i kolejne kroki do zmiany.

Podobnie jak trenujemy nasze ciało na siłowni, tak samo możemy trenować nasz umysł, żeby stał się mięśniem życia takiego jakiego potrzebujemy, o jakim marzymy i jakie czeka na nas tuż za rogiem.

Ten proces pomaga nam poznać siebie, swoje „mentalne” ograniczenia, które powodują, że być może boimy się spełniać marzenia, być sobą, iść pod prąd. Daje konkretne narzędzia, dzięki którym uczysz się jakie masz mocne strony, jakie są te słabsze, jak zarządzać swoimi emocjami, jak zamieniać porażkę w lekcje, jak nie poddawać się przy pierwszej nieudanej próbie w drodze do celu, jak zachować spokój, kiedy czasami w Twoim życiu dużo się dzieje oraz jak skoncentrować się na obranej strategii do realizacji planów tu i teraz, tak, żeby włożyć w działania pełnię swoich możliwości.

Trening mentalny podchodzi do każdego człowieka w sposób holistyczny, dzięki temu, że czerpie swoją wiedzę oraz techniki z różnych dziedzin nauki takich jak: neuronauka, endokrynologia, filozofia, fizyka kwantowa, kognitywistka (nauka o działaniu umysłu), psychologia, socjologia, skuteczna komunikacja, pedagogika, a także coaching i mindfulness. Stosowane w tym procesie wizualizacje oraz proste techniki medytacyjne wspomagają wewnętrzną motywację oraz siłę do działania.

Trener mentalny – kto prowadzi trening mentalny?

Trening mentalny powinien być prowadzony przez wyspecjalizowanego trenera mentalnego. Osoba taka posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności, aby wspierać innych w rozwijaniu ich potencjału. Doradca mentalny pomaga klientom w obraniu kierunku, do którego dana osoba zmierza, rozwijaniu indywidualnych zasobów potrzebnych do realizacji celów, tworzeniu planów działania i utrzymywaniu motywacji. Ponadto dostarcza również konkretne narzędzia, inspiracje oraz informacje zwrotną niezbędną do dalszych działań i weryfikowania postępów. Poza konkretną wiedzą oraz technikami, które pozwalają trenerowi mentalnemu w towarzyszeniu drugiej osobie na drodze rozwoju, posiada również umiejętność słuchania, empatii i budowania zaufania, co umożliwia mu dostosowanie metod i technik do indywidualnych potrzeb drugiego człowieka.

Metody, etapy, techniki i obszary zastosowań treningu mentalnego

Trening mentalny wykorzystuje różnorodne metody, etapy i techniki, tak, żeby praca dawała jak najlepsze efekty. Każda osoba, która decyduje się na trening mentalny jest jak ciekawa książka do odkrycia, która ma swoją własną opowieść i sposób jej realizacji, dlatego w doradztwie mentalnym korzystamy z elementów:

 • Rozwoju umiejętności poznawczych takich jak: koncentracja, pamięć, myślenie analityczne i twórcze.
 • Technik relaksacyjnych: praca z oddechem, wizualizacja, które pomagają się zrelaksować, zredukować stres i poprawić samopoczucie.
 • Zarządzania emocjami: identyfikowanie, rozumienie i regulowanie emocji w celu budowania zdrowych relacji, radzenia sobie ze stresem i osiągania równowagi emocjonalnej.
 • Narzędzi pomagających w rozpoznaniu negatywnych przekonań, myśli, odłożeniu tych, które nie służą lub zmianie, na pomagające w drodze od osiągnięcia celów. Dzięki czemu udaje się podnosić swoją samoocenę i dostrzegać nowe perspektywy postrzegania świata.

Tak jak każdy trening, także doradztwo mentalne opiera się na etapach. Są one bardzo zróżnicowane w zależności od sytuacji, oczekiwań oraz wyzwań jakim stawia się czoła.

I. Najczęściej pierwszym krokiem jest identyfikacja potrzeb, celów oraz obszarów pracy,

II. Następnie przygotowanie dedykowanego planu rozwoju i strategii, która pomoże osiągnąć zamierzone rezultaty.

III. Osoba, z którą pracuję krok po kroku wdraża je w życie, sprawdza co działa, co niekoniecznie, następnie monitorujemy razem postępy, usuwamy blokady, modyfikujemy działania, jeśli się na danym etapie nie sprawdzają.

IV. Na końcu przychodzi etap utrwalania nowych nawyków, sposobów postępowania, tak, żeby stały się stałą zmianą, która będzie każdego dnia motywowała do sięgania po więcej i kreowania życia w zgodzie wartościami danego człowieka.

W treningu mentalnym cały proces dopełnia stosowanie różnorodnych technik, które wspomagają wspólną pracę. Dzięki czemu osoba, która przechodzi przez proces dostaje konkretne narzędzia, oraz nabywa umiejętności, do których może wracać, za każdym razem w nowych obszarach swojego życia, po zakończeniu procesu pracy z trenerem. Jednymi z najpopularniejszych technik są:

 • Wizualizacje: Tworzenie obrazów umysłowych, które pomagają wyobrazić sobie pożądane rezultaty danego działania i motywować do ich osiągnięcia.
 • Świadome kontrolowanie swoich myśli, emocji i reakcji w celu osiągnięcia równowagi i skuteczności.
 • Trening oddechowy: Wykorzystanie odpowiednich technik oddechowych do redukcji stresu, poprawy koncentracji i regulacji emocji.
 • Afirmacje: Powtarzanie pozytywnych przekonań o sobie, celu który chcemy osiągnąć, żeby wzmocnić pewność siebie i budować pozytywny obrazu siebie oraz świata.
 • Trening uważności: Skoncentrowanie się na chwili obecnej, wyeliminowanie rozpraszaczy, dzięki temu wzrasta koncentracja oraz skupienie na konkretnym zadaniu.

Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi różnych możliwości, które oferuje trening mentalny, może on być z powodzeniem wykorzystywany praktycznie w każdym obszarze życia. Narzędzia oraz techniki używane w doradztwie mentalny z powodzeniem i skutecznością służą zarówno sportowcom, liderom, pracownikom wypalonym zawodowo, jak i przedsiębiorcom. Co więcej rodzinom, osobom indywidualnym, młodzieży, wszystkim, którzy chcą podnieść jakość swojego życia.

Poprzez zastosowanie odpowiednich metod, technik i narzędzi, możemy budować silne fundamenty zdrowej psychiki i osiągać sukcesy, których pragniemy.

Trening mentalny – różnice między nim a coachingiem i terapią u psychologa

Choć każda z wymienionych wyżej dziedzin, ma za zadanie pomagać drugiemu człowiekowi w podniesieniu jakości życia, wymaga konkretnych umiejętności, ciągłego rozwoju, podnoszenia swoich kompetencji, superwizji, ma pewne różnice. Dzięki nim, można je jak najlepiej dopasować do potrzeb konkretnej osoby.

Czym więc różni się trening mentalny od coachingu?

 • Trener mentalny może wejść w rolę doradcy lub mentora
 • Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz daje rady, w zależności od potrzeb klienta.

Coaching bazuje przede wszystkim na zadawaniu właściwych pytań, słuchaniu i podążaniu za człowiekiem, tak, żeby sam/sama znalazła rozwiązania w sobie.

A czym od psychoterapii?

 • W treningu mentalnym skupiamy się na teraźniejszości, żeby ruszyć z odwagą w przyszłość.
 • Odkrywamy i wzmacniamy mocne strony, talenty, zasoby.
 • Pracujemy nad niewspierającymi przekonaniami, żeby zobaczyć więcej.
 • Nie wchodzi głęboko w przeszłość, analizę dzieciństwa, przeszłe doświadczenia.
 • Nie leczy zaburzeń psychicznych.

Ta różnorodność sposobów pracy z drugim człowiekiem, poszerza perspektywę i daje możliwość świadomej decyzji, czego oczekujemy na danym etapie naszego życia od specjalisty, z którym chcemy wyruszyć w podróż w głąb własnego ja.

Koszt i dostępność treningu mentalnego

Koszt treningu mentalnego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak doświadczenie trenera, czas trwania sesji i celów klienta. Istnieje wiele opcji, od indywidualnych sesji do programów grupowych, takich jak warsztaty. Trening mentalny jest dostępny dla każdego, kto pragnie poprawić swoje umiejętności psychiczne i osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym.

To najlepsza inwestycja jaką możesz sobie podarować – to inwestycja w Twoje lepsze dzisiaj. Daje możliwość zwiększenia samoświadomości, podniesienia pewności siebie radzenia sobie ze stresem, życia w zgodzie z własnymi wartościami, spełniania marzeń z lekkością i wolnością od opinii swojej oraz innych ludzi. Jeśli pragniesz rozwijać swoje umiejętności i działać z pełnią swojego potencjału, to trening mentalny jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Skorzystaj z tej szansy i zacznij żyć właśnie teraz, bo jest o wiele później niż Ci się wydaje!